zawał serca - sygnały alarmowe
12-latek trafił do szpitala w krytycznym stanie. Powodem było internetowe wyzwanie polegające na wdychaniu dezodorantu. W wyniku tej niebezpiecznej "zabawy" nastolatek miał zawał. Gdyby nie szybka reakcja rodziców, młody Brytyjczyk mógłby nie przeżyć.
Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Może wydarzyć się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, co sprawia, że jego pierwsze symptomy bywają ignorowane, a pomoc dociera na miejsce zbyt późno. Są jednak pewne symptomy ułatwiające rozpoznanie zawału. Jeśli wystąpią, nie wahaj się wezwać karetki. W rozmowie z Pacjentami opowiedziała o nich dr n. med. Ewą Uścińska, kardiolog.
Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Choć występuje głównie u osób w starszym wieku, obserwuje się coraz więcej przypadków zawału wśród młodszych pacjentów - przed ukończeniem 40. roku życia. Może wydarzyć się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, ale mogą pojawić się pewne symptomy zwiastujące zbliżający się atak serca. Czerwona lampka powinna zapalić się w momencie, kiedy występuje pewien objaw, nierzadko bagatelizowany przez pacjentów. Na co należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem, kardiologiem sportowym.